[Nagranie] S01 E03 „Depersonalizacja, derealizacja, moje objawy i doświadczenia.”


Moje odburzanie, depersonalizacja i derealizacjaHej,
poniżej przedstawiam trzeci odcinek serii: “Jak to u mnie było? Jak to się zmieniło?”. 
Nagranie dotyczy tematyki zaburzeń emocjonalnych i tym razem przedstawiam moje własne doświadczenia, objawy związane z depersonalizacją oraz derealizacją.

Omawiam w nim również pokrótce mechanizmy stanów odrealnienia.

Jeśli jesteś zainteresowany innymi nagraniami tej serii, bądź innej, to zobacz spis nagrań pod linkiem: wprowadzenie w nagrania.

Poniższe audio jest wrzucone na dwa sposoby, można pobrać go poprzez dysk google, bądź odsłuchać prosto z tej strony. 


  • Do odsłuchu:

  • Przydatne linki do innych materiałów o zaburzeniu jakim jest derealizacja, depersonalizacja:

1. Powyższe nagranie warto odsłuchać razem z nagraniem o lęku wolnopłynącym i panicznym strachu przed utratą kontroli: Odsłuchasz go tu.
2. Opis moich objawów dawniej zamieszczony na forum: wpis o objawach.
3. Dawny opis mojej historii ale związanej tylko ze stanami DD: historia DD
4. Artykuły związane z derealizacją i depersonalizacją publikowane na forum, dotyczące objawów i przyczyn: zobacz wpisy.
5. Wpisy związane z wyjaśnieniem mechanizmów i odburzania z DD: zobacz to.
6. Link kierujący do wszystkich nagrań Divovica, co stanowi filar i receptę odburzania również z DD! Divovic
7. Polecam także swoje dawne wpisy związane z mechanizmami zaburzeń lękowych ogólnie, akceptacji i ryzykowania (są one dostępne również tu na blogu): mechanizmy lękowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
57 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk

Witam Wiktorze, pisze tu bo może odpiszesz:) choć nie znasz mnie, ja znam Ciebie oraz grupę zaburzonych bardzo dobrze. Moje odburzanie trwa 3-4 lata, głównie ryzykowałem na obawy, poddawałem czarne scenariusze albo zwyczajnie nie puszczałem, prace wykonałem wydawało minusie syzyfową, jednak odcięcie jest wciąż, czasem mniejsze, ale zazwyczaj na równomiernym poziomie, szczególnie w słoneczne dni, wieczorami i rano dobrze:) przyzwalam na nie, olewam, jednak czasem przyjdzie taki dzień jak dziś ze to trochę meczy i głowa gdzieś podpowiada ze jednak trochę życia mi to zabiera(choć staram sie doceniać swoje życie, stałem sie dla siebie wyrozumiały i na pewno bardziej czuły, również jestem na drodze pełnej akceptacji siebie samego). Oczywiście stos książek przeczytany, forum przejrzane, divovici na pamięć, 1,5roku terapii freudowskiej pare miesięcy poznawczej i pare miesięcy z Hewadem. Miałem również ogromne problemy ze snem, w sumie nie spałem 2 lata, dziś śpię 7-8godzin co jest dla mnie dużym osiągnięciem 🙂 No i tu nasuwa sie pytanie irytujące bez mała 🙂 kiedy mój mózg odpuści:)

Klaudia

Witam! Nie chcę zajmować czasu ale chwilowo nie mam możliwości skorzystania z usług psychologa czy psychiatry. U mnie zaczęło się od ataków paniki, z derealizacją obudziłam się pewnego dnia i trwa ona do dziś. Jednak mimo prób uświadamiania sobie, że to tylko stan defensywy umysłu mój organizm wciąż reaguje silnym lękiem, tj niemożność zaśnięcia, wielokrotne wybudzanie przy towarzyszącym kołataniu serca i dusznościach i potworny strach towarzyszący całą dobę. Odczuwam także silny lęk przed popadnięciem w obłęd czy byciu zdiagnozowaną na poważną chorobę psychiczną. Kiedy wstaję i czasami w ciągu dnia nachodzą mnie natrętne myśli, że może już umarłam a to tylko sen, lub że zniknę, rozpłynę się w niebycie, natrętnie powracające wspomnienia, myśli że to może być nierealna rzeczywistość bo przecież nie można tak się męczyć. Te myśli powodują niewyobrażalne cierpienie psychiczne. Mam także wiele objawów typowych dla zaburzeń nerwicowych. Czy takie myśli i brak poczucia rzeczywistości, niechęć do działania mogą być spowodowane derealizacją?
Pozdrawiam i z góry dziękuje jeżeli zdecyduje się Pan odpowiedzieć.

Agnieszka

Wiktorze dziękuję ci za podzielenie się twoim doświadczeniem z tym wstrętnym stanem! Połknęłam twoje wpisy o tym dosłownie. Chciałam zapisać się na sesję ale wydaje się to mało możliwe bo co chwilę ktoś zajmuje termin przede mną. 😉 Dlatego krótko zapytam o jedną rzecz czy poza innymi objawami derealizacji (obcość otoczenia i innych) można cały czas źle widzieć? Okulistycznie jest wszystko dobrze ale cały czas widzę jakby innymi kolorami. Wszystkiego dobrego na Nowy Rok!

Maciej

Witam,
Wiktor, czy cos sie stało z technicznego pkt ze nie udalo sie umiescic pliku:
Odc. 9. Zalety i trudności w odburzaniu – świadomej pracy nad zdrowiem emocjonalnym.
Moze moge jakoś pomóc.
Pozdr.

Maciej

Super

marty.bielawa@gmail.com

Hej Wiktor po prostu ubóstwiam Twoje nagrania bo pozwalają mi się trzymać w tak bardzo różnym samopoczuciu podczas terapii. Co myślisz o terapi ACT? Bo własnie ją zaczęłam niedawno? Czy wiesz może kiedy zaczniesz drugą część jak się to u Ciebie zmieniło?
Pozdrawiam gorąco! Martyna

Marek

Mam nerwicę lękową od 6 miesięcy, leki mi nie pomagają a do tego doszedł mi uciążliwy objawy braku koncentracji. Czy to może być derealizacja? Proszę też o konsultację, pilnie potrzebuje

DDmen

Mam pytanie co uważasz o tym że depersonalizacja jest objawem psychotycznym? Niektórzy psychiatrzy tak uważają i jestem ciekawy twojej opinii

Lalala

Dupotycznym… 😉

Marcin

Przetrwałeś bo masz w sobie ogromną chęć życia.

zzzz

czy to dlatego dobrze myślę ze depersonalizacje mam po lekach? że spłyciły mnie z emocji i dlatego pojawił się mechanizm obronny? w zasadzie jestem tego pewna, ale ani ty ani Hewad nigdy o tym nie mówicie… i dlaczego skoro nie ma napięcia, lepiej się funkcjonuje, ma sie świetną koncentracje, zero zmeczenia to pojawija sie aż takie skutki uboczne w postaci dp….

Gosia

Gowno Ci dało🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 rozbawiło mnie to do łez. Wiktor jestes najlepszy 😍

Wojtek

Witaj Wiktorze czy będziesz może jeszcze kiedyś na forum? Przewertowałem większą część i nie spodziewałem się że znajdę tam aż tyle dopasowanych do mnie porad! Chciałbym jednak o pewne rzeczy dopytać a trudno o terapię z Tobą. Czy mogę tam pisać wiadomość i czy będziesz mógł mi odpowiedzieć? Albo na maila?

Kuba

Mam to samo..od prawie 3 lat, żyję tylko nadzieją że kiedyś to się skończy..Czy można jakoś z tobą o depersonalizacji porozmawiać?

Sara

Bardzo mi pomagają twoje opowiadane doświadczenia. Mam bardzo podobną depersonalizację jak ty już drugi rok. Pierwszy rok myślałam że oszaleję a teraz strasznie się boję, że to nie przejdzie. Bardzo dużo nadziei znalazłam na forum i w twoich doświadczeniach. Czy dałbyś radę mi aktywować konto na forum, bo bez tego nie można korzystać z wyszukiwarki a to kopalnia wiedzy i wyszukuję z google a chciałabym bezpośrednio. Mój login saradaria27 dziękuję

Martynia

Wiciu kiedy kolejne nagranko? Czekam na nie bo bardzo lubię cię słuchać a te już znam wszystkie za dobrze hihi

Ala

Wiktorku ale myślę że większości z nas nie chodzi wcale o jakieś nowe już informacje bo i jakie, zwyczajnie lubimy Cię słuchać i się tym motywować. 😅Ja przynajmniej tak mam 😜

Patryk

Najpierw odsłuchałem Twoje nagrania które są dostępne tutaj, potem przeczytałem historie i stary szacun! Słuchać i widać że naprawdę to miałeś i naprawdę jest to teraz za Tobą. U mnie depersonalizacja trwa już trzeci rok, drugi nie był najgorszy bo brałem abilify ale przestało jakby działać na mnie i teraz męczę się podwójnie. Czy Twoim zdaniem nie ma leków na dd? Zdania są podzielone w tym temacie.

Ania

Ja nie jestem wielkim znawcą chociaz w zaburzeniu od 8 lat ale na mnie a konkretnie na dd zawsze działał xanax, po nim czułam sie zdrowa przez kilka godzin – robiłam sobie taki odpoczynek od zaburzenia